Jak zoptymalizować koszty?

Optymalizacja kosztów firmy to jeden ze sposobów, aby ochronić miejsca pracy.

W ramach akcji #Niezwalniajmy zapytaliśmy specjalistów od optymalizacji kosztów z 4optima, jak się do tego procesu zabrać i na co zwrócić uwagę. Zasady są uniwersalne – można je zastosować równie dobrze w mikrofirmie jak i w bardzo dużej organizacji.

1. Koszty stałe też da się zmniejszyć

Przyjmij postawę „Wszystko się da”, mimo, że wcześniej słyszałeś(aś), że koszty stałe trzeba zaakceptować jako niezmienne, pewne kategorie kosztów są pomijalne i nie warte zachodu, a poza tym już próbowałeś(aś) i jesteś przekonany(a), że nic z kosztów stałych już nie wyciśniesz.

2. Dopuść „świeżą krew” do analizy

Dobrze, żeby na Twoje koszty spojrzał ktoś, kto ich nigdy nie widział, zrobił nowe zestawienia. Może to być specjalista, może to być zaprzyjaźniony przedsiębiorca, który być może inaczej podchodzi do kosztów. Nowa sytuacja wymaga nowych metod, świeżego spojrzenia, kogoś, kto zada Ci być może pozornie głupie pytania, ale pozwoli Ci spojrzeć z nowej perspektywy.

3. Niczego nie zakładaj z góry – lepiej sprawdź!  

Zadawaj pytania, podważaj, kwestionuj, weryfikuj, niech nie zadowoli Cię odpowiedź, której się spodziewasz. Potrzebujesz NOWYCH odpowiedzi. Zgodnie z zasadą “Accepting same answers you’ll get same results”. Zadaj sobie pytanie: a może nie mam racji? Może nie wszystko wiem najlepiej? Może dotychczasowe myślenie się teraz nie sprawdzi?

4. Tnij tylko wtedy, jeśli musisz

Oceń, czy musisz po prostu ciąć koszty, czy możesz poświęcić więcej czasu i starań, by efekt był optymalny długoterminowo. Zamiast opcji „taniej”, wybierz „lepiej i taniej”. Rozwiązania długoterminowe są zawsze lepsze od krótkoterminowych, o ile możesz sobie na to pozwolić.

5. Zachowaj staranność do końca wdrożenia

Bez względu na to, jaką zmianę wprowadzasz, rób to do samego końca z tą samą uważnością. Nie odpuszczaj drobiazgów, nie rób wyjątków – bądź nieustępliwy aż osiągniesz swój cel.

4optima sp. z o.o. wspiera przedsiębiorców w projektach, których celem jest ograniczenie kosztów pozwalające m.in. na utrzymanie zatrudnienia. Jeśli nie wiesz czy Twój tok myślenia jest właściwy, potrzebujesz podpowiedzi, masz wątpliwości, chcesz się poradzić – skorzystaj z konsultacji. To, co możesz stracić to tylko kilka minut, a zyskać możesz bardzo dużo.

Darmowa konsultacja wstępna: +48660660112